Aktualności

#Zostańwdomu i prowadź bogate życie kulturalne (online)

Plakat akcji "#Zostańwdomu i prowadź bogate życie kulturalne". fot. arch. Departamentu CyfryzacjiJesteś miłośnikiem kultury? Trudno Ci wyobrazić sobie tydzień bez koncertu czy odwiedzenia wystawy? Nie wiesz jak zorganizować wolny czas dla siebie i swoich bliskich w dobie panującej pandemii? Nie załamuj się! Regionalne instytucje kultury nadążają za duchem czasu. Od wielu lat wprowadzają innowacje z zakresu cyfryzacji pod swoje strzechy – między innymi uczestnicząc w realizowanym wspólnie z Departamentem Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu projekcie „Kultura w zasięgu 2.0”.
Nic więc dziwnego, że nasze muzea, galerie, biblioteki, teatry i animatorzy kultury stają na wysokości zadania i prowadzą transmisje online lub udostępniają swoje zasoby na stronach www i portalach społecznościowych. Nowoczesna forma komunikacji nie tylko ułatwia szybszy dostęp do interesujących treści, ale również zapewnia bezpieczeństwo. Każdy bez ograniczeń zupełnie za darmo może skorzystać z kulturalnej oferty online. A adresowana ona jest do odbiorców w wieku od lat 1 do 101.

Digitalizujemy dla was zasoby dziedzictwa regionalnego i kultury województwa kujawsko-pomorskiego

Nowoczesny skaner w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu. fot. arch. Departament CyfryzacjiW instytucjach kultury naszego regionu trwa proces digitalizacji. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi i usługom dostarczonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zasoby kulturalne m.in.  Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu zostaną ucyfrowione i następnie upublicznione w internecie w specjalnie stworzonym „wirtualnym muzeum”.

Zanim jednak to nastąpi, instytucje kultury muszą udostępnić swoje zasoby w postaci cyfrowej.

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu jest jednym z 67 Partnerów projektu i został wzbogacony o profesjonalny skaner dziełowy przeznaczony do digitalizacji książek oraz obiektów płaskich, wysokiej klasy zestaw do fotografii makro wraz z oświetleniem studyjnym oraz zestaw komputerowy z profesjonalnym monitorem graficznym i oprogramowaniem do postprodukcyjnej obróbki grafiki.

Ocalamy od zapomnienia kulturalne dziedzictwo regionu Kujaw i Pomorza

Digitalizacja zasobów w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. fot. Adam Zakrzewski

Dzięki projektowi „Kultura w zasięgu 2.0”, realizowanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego Muzeum Etnograficzne w Toruniu posiada już nowoczesny sprzęt do digitalizacji swoich zasobów, podobnie jak 15 jednostek kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Już niedługo każdy z nas, nie wychodząc z domu, w prosty i szybki sposób, będzie mógł zapoznać się z wyjątkowymi zbiorami.

Digitalizacja zasobów instytucji kultury to jedno z działań projektu „Kultura w zasięgu 2.0” realizowanego przez Departament Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Digitalizacja to utrwalenie dóbr kultury (obrazów, zdjęć, filmów, książek) w formacie cyfrowym. Dzięki ucyfrowieniu każdy z nas będzie mógł bezpłatnie i bez wychodzenia z domu przeglądać interesujące go zasoby za pomocą internetu. Muzeum Etnograficzne w Toruniu jest jednym z 67 Partnerów projektu „Kultura w zasięgu 2.0”, które doposażyło już w nowoczesny sprzęt do digitalizacji swoją pracownię fotograficzną.

Nowoczesna pracownia digitalizacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku

Digitalizacjz zasobów w Miejskej Bibliotece Publicznej we Włocławku. fot. arch. Departamentu CyfryzacjiMiejska Biblioteka Publiczna we Włocławku posiada jeden z największych w regionie zbiór prasy regionalnej. Digitalizacja, którą rozpoczęła dzięki projektowi „Kultura w zasięgu 2.0” uchroni oryginalne zbiory przed zniszczeniem i pozwoli zachować je dla przyszłych pokoleń.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku przystąpiła do projektu cyfryzacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2018 roku. W maju oficjalnie otworzyła swoją pracownię digitalizacji.

„Otwarcie pracowni digitalizacji w naszej bibliotece jest dla nas momentem przełomowym. Krokiem tym nasza jednostka wchodzi niejako w XXI wiek. Udział w tym projekcie pozwoli nam realizować jedno z podstawowych zadań, czyli gromadzić zbiory, udostępniać je i, co ważne, chronić materiały biblioteczne” -  podkreślał na otwarciu pracowni dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku Andrzej Chmielewski.

Kultura w zasięgu 2.0

Projekt „Kultura w zasięgu 2.0” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Partnerów Projektu.

Najnowsze

Najczęściej czytane

Kontakt

Urząd Marszałkowski Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
Departament Cyfryzacji
Biuro projektów digitalizacji zasobów kulturalnych
ul. Włocławska 167 G
87-100 Toruń
56 62 18 400